გაკვეთილის პროექტი--რა
იყო ;შუშანიკის’ წამებაში აღწერილი კონფლიქტის
საფუძველი?-
დისკუსია .
მიზანი
დისკუსიისა და თანამშრომლობის
უნარის განვითარება.
მოსწავლეები შეძლებენ
დისკუსიის კორექტულად წარმართვას.
დისკუსიისა და კამათის მონაწილეთა შესაძლო არგუმენთების
გათვალისწინებასა
და კონტრარგუმენტების მომზადებას განსხვავებულ
თვალსაზრისთან დაკავშირებით.
საკუთარი დამოკიდებულების ზეპირად და წერილობით გამოხატვას.
აქტივობები ,ორგანიზება,
დრო.
აქტივობა 1
მოსწავლეები კითხულობენ
სახელმძღვანელოში მკვლევართა მოსაზრებებს და თითოეული ირჩევს იმ თვალსაზრისს,რომელსაც
იზიარებს და ერთიანდება ჯგუფში,რომელმაც უნდა დაიცვას ეს თვალსაზრისი. ამის მიხედვით
შეიქმნება 4 მცირე ჯგუფი
თითოეულმა უნდა
მოიფიქროს არჩეული თვალსაზრისის გამამყარებელი არგუმენტები
ორგანიზება
მუშაობა მცირე ჯგუფებში
დრო 15-წუთი
აქტივობა 2
ჯგუფების პრეზენტაცია.
თითოეული ჯგუფი
წარმოადგენს იმ თვალსაზრისის გასამყარებლად
არგუმენტებს,რომელთაც
იზიარებს რეგლამენტი 3 წთ.
ორგანიზება
მუშაობა მცირე ჯგუფებში
დრო 15 წტ.
აქტივობა 3
ჯგუფები იწერენ
სხვა ჯგუფების არგუმენტებს და ამზადებენ კონტრარგუმენტებს.
ორგანიზება
მუშაობა მცირე ჯგუფებში.
დრო 15 წთ .
აქტივობა 4
ჯგუფები წარმოადგენენ
კონტრარგუმენტებს ამისათვის მათ ეძლევათ 3 წთ.
აქტივობა 5
მოსწავლეები წერილობით
აყალიბებენ საკუთარ თვალსაზრისს „შუშანიკის წამებაში’ აღწერილ ი კონფლიქტების შესახებ.
ორგანიზება:
რესურს:
სახელმძღვანელო, ფურცლები ,კალამი, შეფასების კითხვები,საათი დროის
კონტროლისთვის
შეფასება
შეფასდება ჯგუფების
მიერ წარმოდგენილი არგუმენტები და კონტრარგუმენტები;
შეფასდება დისკუსიის
წესების დაცვა;
შეფასდება თანამშრომლაბა ჯგუფებში;
შეფასდება თვალსაზრისის
წერილობით ჩამოყალიბების უნარი.
სადისკუსიო ჯგუფების
საქმიანობის შეფასება.
სადისკუსიო თემა
შეფასების კრიტერიუმები
|
დიახ
|
არა
|
ზოგჯერ
|
დისკუსიის პროცესში ყველა მონაწილეობდა;
|
|||
ჯგუფი მეგობრულად იყო განწყობილი;
|
|||
ჯგუფის წევრები სვამდნენ შეკითხვებს აზრების დასაზუსტებლად;
|
|||
დისკუსია თემას არ გასცილებია ჯგუფებში.
|
ათონის ივერთა
მონასტერი
პროექტის მიზანი მოსწანლეები მოიძიებენ მასალას ათონის ივერთა მონასტრის
შესახებ:
პროექტის აქტუალობა:
ქართველი მოსწავლეები თავად წაიკითხავენ ,მოიძიებენ და იმსჯელებენ ათონის მონასტრის
შესახებ ,რომელიც დღეს ჩვენ არ გვეკუთნის.
პროექტს განახორციელებენ
მეათე კლასის მოსწავლეები
მოსწავლეები მოიძიებენ
მასალას მონასტრის დამაარსებლებზე, გაიხსენებენ აგიოგრაფიულ ტექსტს გიორგი მთაწმინდელის „იოანესა და ექვთიმეს ცხოვრებას“.
მოსწავლეები ასევე
მოიძიებენ მასალას თორნიკე ერისთავის შესახებ.
მოსწავლეები წარმოადგენენ
მოხსენებებს და წაიკითხავენ აუდიტორიის წინაშე.
პროექტის ხელმძღვანელი
ლეილა ძიძიგორი.
Комментариев нет:
Отправить комментарий